Lisanslı ve Lisansız Elektrik Üretimi Arasındaki fark nedir?

Lisanslı elektrik üretiminde üretilen enerjinin tüketim gösterme zorunluluğu yoktur. Lisanssız elektrik üretiminde ise öncelik, tüketilen enerjinin üretilmesi olduğundan, ortada üretilen elektrik kadar da tüketim olması zorunludur. Yeni yönetmelik, lisanssız GES'lerde üretim fazlası elektriğin satışını yasaklamıştır.

Depolamalı Enerji Tesisi nedir ne işe yarar?

Elektrik depolama tesisleri, özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarından gün içinde elde edilen ihtiyaç fazlası elektriğin depolanabilmesini sağlıyor. Depolanan elektrik, üretimin azaldığı veya tüketim ihtiyacının arttığı durumlarda şebekeye verilerek ihtiyacın karşılanmasına yardımcı oluyor.

YEKDEM Nedir?

YEKDEM açılımı şu şekildedir; Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması. Sınırsız kapasiteye sahip olan yenilenebilir enerji kaynaklarına ciddi yatırımlar söz konusudur. Bu yatırımların yapılabilmesi için yatırımcılara ciddi teşvikler verilir. YEKDEM, ülkemizde bu teşvikleri üstlenen kurumdur.

YEKA Nedir?

Kamu ve hazine taşınmazları ile özel mülkiyete konu taşınmazlarda büyük ölçekli yenilenebilir enerji kaynak alanları (YEKA) oluşturularak yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, bu alanların yatırımcılara tahsisiyle yatırımların hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesidir.

On-grid nedir?

Şebekeyle bağlantılı (ON-GRID) Solar Sistemler; Solar paneller tarafından üretilen elektriği depolamadan üretildiği yerde anlık olarak tüketildiği ve fazlasının şebekeye verilmesine dayalı olarak çalışması için kurulan sistemlerdir.

Off-grid Nedir?

Şebekeden bağımsız olarak işleyen bu sistemler elektriğin olmadığı ya da hatlara uzak bölgelerde tüm elektrik ihtiyacını karşılamaya yarar.

Mahsuplaşma Nedir ?

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği'ne göre mahsuplaşma, “Belirli bir zaman dilimi içinde gerçekleşen, üretim ve tüketimin birbirinden düşülmesi sonucu kWh cinsinden net üretim veya net tüketim değerinin bulunması işlemi” olarak tanımlanıyor.